Suradnja škole i poslovne zajednice

Autor: Ivana Manojlović, 2. 2. 2023.

Srednja škola Zabok osnovana je radi tržišta rada tj. lječilišni i kupališni kompleksi Stubičkih, Krapinskih i Tuheljskih Toplica u drugoj polovini 20. stoljeća tražili su školovano i educirano osoblje za potrebe ugostiteljstva i turizma u regiji. Srednja škola Zabok sklopila je sporazum s Toplicama i provodila ciljanu edukaciju samo za njihove potrebe, a kasnije se iz te potrebe razvila suradnja na obostrano zadovoljstvo. Nakon više od 6 desetljeća, suradnja s gospodarskim okruženjem jednako je povezana i snažna u različitim područjima djelovanja.

Hrvatska obrtnička komora Područni ured Krapina organizira i provodi majstorske ispite i za djelatnike u ugostiteljstvu, prvenstveno kuhare i konobare, kao priliku stručnog usavršavanja u području cjeloživotnog učenja. Temeljem suradnje Škole i HOK-a, nastavnici škole mentoriraju polaznike majstorskih ispita te su članovi Ispitnog povjerenstva, zajedno s predstavnicima gospodarskog sektora. Tijekom proteklih godina 10-tak godina ispiti su se provodili u Školi, a kako je škola izmještena radi rekonstrukcije i dogradnje, ovaj put domaćinstvo je preuzeo Hotel Terme Jezerčica. U utorak 31. siječnja održan je još jedan Dan majstora - praktična prezentacija vještina i postignuća naših bivših učenika kuhara Lucije Mezdić Kraljić, Martine Kramarić i Josipa Bivala, te konobarica Darinka Petravić. Sljedeća grupa polaznika za majstore, najavljena je iz Termi Tuhelj za mjesec travanj. U Termama Jezerčica, praktičnu nastavu i učenje temeljeno na radu polazi 20-tak učenika naše škole, a većinu od njih, po završetku školovanja očekuje stalan posao. Proglašenjem naše škole RCK-om, a temeljem dobre suradnje, potpisali smo partnerske ugovore s OK KZŽ.

Srednja škola Zabok / Ivana i Cvjete Huis 2, HR-49210 Zabok / www.ss-zabok.skole.hr / srednjao@inet.hr