Studijsko putovanje Amsterdam

Autor: Ivana Manojlović, 26. 8. 2023.

Fun facts: Koji grad ima više kanala od Venecije? Više bicikala od ljudi? Gdje su manji porezi ako su kuće uže? Gdje je jedina plutajuća tržnica cvijeća na svijetu?
Nastavnici Srednje škole Zabok i projektni partneri iz Ekonomskog fakulteta Zagreb i Biotehničkog obrazovnog centra Ljubljana - BIC Ljubljana, uputili su se na novo studijsko putovanje kako bi nas razriješili nedoumica.
Dobro došli u AMSTERDAM - sinonim za bogatu povijest, kultnu kulturnu scenu, slikovite kanale, svjetski poznate znamenitosti i lokacije poput Rijskmuseum, kanal Singel s plutajućom cvjetnom tržnicom, centralni trg Dam s kraljevskom palačom, četvrt De Wallen i mnoge druge. Amsterdamski kanali iz 17. stoljeća su ujedno upisani na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi.

Restoran De Kas iliti "staklenik" na nizozemskom, postojano je mjesto na gastronomskoj sceni Amsterdama već dugi niz godina. Jedna od glavnih atrakcija restorana je njegova jedinstvena lokacija u starom stakleniku koji datira iz 1926. godine, s pripadajućim (drugim) staklenikom i povrtnjakom. De Kas, osnovan 2001.godine, postao je jedan od prvih restorana s konceptom "od farme do stola" na svijetu, fokusirajući se na lokalno i održivo te na serviranju najljepših i najukusnijih jela od povrća. Jelovnik se u potpunosti temelji na dostupnim proizvodima iz susjednog povrtnjaka i drugog povrtnjaka koji se nalazi u Beemsteru.
Danas su nositelji MICHELIN zelene zvijezde koja se dodjeljuje restoranima koji su preuzeli odgovornost u očuvanju resursa i biološke raznolikosti, suzbijanju bacanja hrane i smanjenju upotrebe neobnovljivih izvora energije.

Izvješće pripremila:
Kristina Kovačec
Koordinatorica projektnih aktivnosti

Hotelschool The Hague, osnovana 1929., jedna je od najstarijih škola hotelskog menadžmenta u svijetu. Hotelijerska škola je od svog osnutka izgradila izvrsnu reputaciju i blisko surađuje s poslovnom zajednicom. 'Osnovna djelatnost' hotelijerske škole također je ostala ista: središte gdje se studenti mogu razvijati, provoditi istraživanja i dijeliti svoje znanje i vještine ugostiteljstva u realističnom okruženju i usavršavati svoj talent za vođenje za uspješnu karijeru u industriji. U globalnoj anketi najboljih svjetskih sveučilišta za studije hotelijerstva i menadžmenta, Hotelschool The Hague je ponosan što je zadržao 9. mjesto u ukupnom poretku, i prvo u Nizozemskoj. U sklopu praktične nastave njihovi studenti stječu iskustvo rada u raznim hotelima i restoranima u Haagu i Amsterdamu.

Jeste li znali da je Haag najveći grad uz more u Nizozemskoj i najzeleniji grad Europe? S obalom koja se proteže na 11 km, širokim pješčanim plažama, prekrasnim područjima s dinama i mnogim velikim parkovima, Haag vam doslovno nudi more prostora tijekom cijele godine. Haag je sinonim za prostor, zelenilo i kvalitetan izbor umjetnosti i kulture. Sjedište je nizozemske vlade i dom kraljevske obitelji. Stoljećima star Binnenhofje kompleks zgrada koji služi kao sjedište nizozemske vlade. S dijelovima koji datiraju iz 13. stoljeća, to je jedna od najstarijih zgrada parlamenta koja se još uvijek koristi bilo gdje u svijetu. Najfotografiranija zgrada u Haagu: Palača mira. Ovo je sjedište Medunarodnog suda pravde, jedinog pravosudnog tijela Ujedinjenih naroda koje se nalazi izvan New Yorka.

Srednja škola Zabok / Ivana i Cvjete Huis 2, HR-49210 Zabok / www.ss-zabok.skole.hr / srednjao@inet.hr