Studijsko putovanje

Autor: Ivana Manojlović, 4. 6. 2023.

Nastavnici Srednje škole Zabok i škola partnera - Srednje škole Prelog, Gospodarske škole Varaždin i Turističko-ugostiteljsko i prehrambene škole Bjelovar i projektni partner Hotel Kaj, otputovali su u Sloveniju u sklopu višednevnog stručnog studijskog putovanja. Posjetili su Bioterme Mala Nedelja gdje im je predstavljen koncept bioturizma i njegovih sastavnih dijelova: termalni park, wellness, glamping i biohotel.
Hotel Bioterme je prvi ekološki prihvatljiv hotel u sjeveroistočnom dijelu Europe. Izgrađen je prema standardima eco daisy te svojom ponudom i korištenjem prirodnih materijala prati trendove održivog razvoja turizma. Energiju za svoj rad dobiva iz izvora koji ne opterećuju okoliš. Osim proizvodnje električne energije solarnim sustavom, u potpunosti se grije termalnom vodom.

Izvješće pripremila:
Kristina Kovačec
Koordinatorica projektnih aktivnosti

Drugog dana studijskog putovanja posjetili smo Fakultet za turističke studije - Turizam (UP FTŠ Turistica) u Portorožu. Na fakultetu se obrazuju mladi kadrovi u području turizma, koriste se znanja iz područja ekonomije, ekologije i društvenih znanosti kako bi usmjerili turizam prema održivom razvoju.
Bivši studenti, Rudi i Jaka, održali su zanimljivu prezentaciju o istraživačko -razvojnom programu u području blockchain tehnologije i NFT-a u turizmu.

Novi dan, nova država, nova znanja. Hotel Rupertus u Leogangu u regiji Salzburg obiteljski je vođen biohotel. Vlasnica Nadja predstavila nam je koncept ekološki održivog poslovanja s minimalnim utjecajem na okoliš. Kroz suradnju s lokalnim proizvođačima eko namirnica i materijala promoviraju smanjenje ekološkog otiska. Svoje društveno odgovorno poslovanje potiču kroz investicije u manje razvijene zemlje.

Sve što je lijepo kratko traje pa tako i naše studijsko putovanje koje smo završili posjetom Tourismusschulen Klessheim u Salzburgu. Nakon uvodnog govora ravnatelja škole, voditeljica odjela za obrazovanje, gđa Tischler upoznala nas je sa poviješću škole, organizacijom nastave,  programima, austrijskim obrazovnim sustavom i projektima koje provode. Škola se trenutno nalazi u fazi obnove i rekonstrukcije čiji se završetak očekuje u rujnu 2023. godine. Salzburg će tada imati jednu od najmodernijih škola u Austriji. Koliko je Tourismusschulen Klessheim uspješna, govori i podatak da je peta najbolja turistička škola na svijetu. Po završetku prezentacije, odlazimo do Kavalierhaus, jednog od najboljih objekata za razne događaje, gdje ujedno i učenici turističkih škola u Klessheimu odrađuju svoju praksu.

Srednja škola Zabok / Ivana i Cvjete Huis 2, HR-49210 Zabok / www.ss-zabok.skole.hr / srednjao@inet.hr