Tjedan edukacija u RCKTU - jačanje kompetencija nastavnika i mentora

Autor: Ivana Manojlović, 24. 2. 2022.

Projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu - Zabok orijentiran je na transformaciju SŠ Zabok u Centar kvalitetnog, praktičnog i međunarodno orijentiranog obrazovanja za turizam i ugostiteljstvo namijenjen učenicima, studentima, nastavnicima i mentorima, poslodavcima i osoblju svih dionika u turizmu na regionalnoj razini. Za to su potrebni preduvjeti: materijalni/infrastrukturni - u tijeku je postupak rekonstrukcije školske zgrade i ljudski/kadrovski - jačanje kompetencija nastavnika i mentora.

U tjednu kad su učenici na praznicima (21. - 25. veljače), u okviru projekta ReCeZa - Regionalni centar Zabok, organizirano je niz edukacija za više od 100 polaznika, kako nastavnika naše škole, naših partnerskih škola, turističkih škola u okruženju, tako i za mentore iz gospodarstva. Vezano uz događanja cjeloživotnog učenja nastavnika i mentora najavljujemo sljedeće:
  • gastronomske i vinske radionice za nastavnike struke iz SŠ Zabok i mentore iz gospodarstva za 21. i 22. veljaču od 9:00 - 14:00 sati, a koje su se održale kod partnera tj. u Hotelu Kaj u Mariji Bistrici - edukacije su provodili predstavnici Udruge Šefovi kuhinja mediteranskih i europskih regija
  • edukaciju nastavnika partnerskih škola iz Varaždina, Bjelovara i Preloga, kao i iz Srednje škole Zabok, vezano uz Inovativnu metodologiju poučavanja učenika i osoba sa invaliditetom, održala se u ponedjeljak i utorak u prostorijama SŠ Zabok - zgrada Regeneracije. Radionice su provodili predstavnici  Udruge UNUO - partnera na projektu, koji se već niz godina bavi obrazovanjem osoba s invaliditetom

• provedbu radionica samovrednovanja i osiguranja kvaliteta u obrazovnom sektoru kontinuirano se provodi nizom radionica na mjesečnoj razini od početka ove šk.god., a i u utorak 22.02. odrađena je još jedna u nizu sa školskim timom za kvalitetu i predstavnicima Algebre
  • trodnevne radionice za osobe/zaposlenike SŠ Zabok, vezano uz  strateško vođenje i upravljanje Regionalnim centrom kompetentnosti po uspostavi, a održale su se od 21. - 23. veljače od 9:00 do 14 sati. Edukaciju je provelo Visoko učilište Algebra, s ciljem osobnog i profesionalnog razvoja ravnatelja, učitelja i nastavnika radi kvalitete obrazovanja i poučavanja.
  • u ponedjeljak 21.02. od 9:00 - 14:00 sati u prostorima Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, radna skupina za izradu standarda kvalifikacija  završila je dokument standarda kvalifikacije razine 5 HKO za Organizatora poslovanja u turističkoj destinaciji

• u srijedu 23. veljače od 10:00 - 13:00 sati održana je edukacije i radionice na temu Digitalizacija i održivost u turizmu, za nastavnike ekonomsko-turističke grupe predmeta iz Središnje Hrvatske i šire. Edukacija je bila hibridnog karaktera pa su je pratili nastavnici iz cijele Hrvatske pratili online. Radionice su realizirali profesori sa Ekonomskog fakulteta iz Zagreba Danijela Ferjanić Hodak, Ema Roginić i Oliver Kesar te prof Dora Smolčić Jurdana sa Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije, institucija koje su partneri na projektu ReCeZa.
  • istovremeno 20 naših mentora iz poduzeća (ugostiteljskih i hotelskih objekata) polazi edukaciju na Pučkom učilištu u Zaboku, koji u suradnji s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti provode Pedagoško-psihološku i metodičko-didaktičku izobrazbu u 2. semestru.

Pripremila:   Branka Kralj,
voditeljica projekta ReCeZa - Regionalni centar Zabok

Srednja škola Zabok / Ivana i Cvjete Huis 2, HR-49210 Zabok / www.ss-zabok.skole.hr / srednjao@inet.hr