EUROSKILLS GŐTEBORG 2016.

Autor: Ivana Manojlović, 7. 12. 2016.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih uputila je poziv Srednjoj školi Zabok, da se uključi u projekt EuroSkills Geteborg 2016., s nekim od svojih obrazovnih programa na osnovu dosadašnjih dobrih rezultata na natjecanjima.

U razdoblju od 27. studenog do 5. prosinca u Gőteborgu u Švedskoj održavao se EuroSkills 2016., natjecanje mladih od 18. – 25. godina, na kojem je sudjelovalo 480 mladih iz 35 različitih gospodarskih sektora iz 28 zemalja Europe.  Kroz 3-dnevno natjecanje mladi su pokazali zavidne vještine u poznavanju svoje struke, te su svojim radom, sposobnostima i umijećima dotaknuli vrhunce, koje određuju profesionalce i stručnjake u području rada i stvaranja karijere u nekom sektoru. Natjecanje se odvija svake druge godine već peti puta u Europi, ali isto takvo natjecanje odvija se svake druge godine i na svjetskoj razini (WorldSkills). Potporu natjecanju pružaju države – članice EuroSkills organizacije (čija je članica i RH), kao i njihove političke, gospodarske i edukativne organizacije i institucije – poput vlada, komora, ministarstava, obrazovnog sustava, gospodarskih subjekata, privatnog sektoraidr., s osnovnim ciljem promoviranja izvrsnosti i podizanja standarda strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u Europi.

Švedski premijer StefanLeven osobno je otvorio natjecanje i time doprinio važnosti natjecanja. Pozvao je mlade na sustavno građenje vlastite karijere, a s time i budućnosti zemlje iz koje dolaze. Istaknuo je prilike i mogućnosti za mlade, kako u pogledu mobilnosti, tako i zajedničkog građenja Europe i njezinih vrijednosti.

Prošle godine u rujnu, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih uputila je poziv Srednjoj školi Zabok, da se uključi u projekt EuroSkillsGeteborg 2016., s nekim od svojih obrazovnih programana osnovu dosadašnjih dobrih rezultata na natjecanjima. Naravno, poziv je prihvaćen u sektoru usluga tj. recepcijskog poslovanja, pa su tako krenule pripreme za natjecanje, najprije na regionalnoj razini, a zatim na nacionalnoj razini. Naša učenica Paula Petrinec, prihvatila je poziv i izazov, te je prošla obje hrvatske razine natjecanja, kao najbolja, tj. postavši državna prvakinja u toj disciplini osigurala je i formalno pravo za nastup na EuroSkills natjecanju. Pripreme i trening trajao je više od godinu dana, a osim školskih, dodatnih i mnogobrojnih sati i vježbi iz engleskog jezika i struke, obavila je i praktični dio, odradivši poslove u Front Office-u u Hotelu Well – u Termama Tuhelj i u Hotelu Hilton Duble Treeby Zagreb.

Prema pravilima natjecanja Paulu su pratile njezine mentorice – iz engleskog jezika Irena Bilić i iz struke Branka Kralj, koje su u Gőteteborgu imale posebne zadatke u sklopu samoga natjecanja. Tijekom tri, vrlo intenzivna dana natjecanja ujutro od 9:00 h do 17:30h (a subotu do 14h), Paula je odradila ukupno 22 različita zadatka, od prijama rezervacije putem telefona, checkin – checkout situacija uz korištenje centralnog rezervacijskog sustava, do pisanja odgovora na pritužbe gosta, izračunavanja prosječne cijene sobe u nekim razdobljima ili pripremanja ture za VIP-goste Berlinom isl. Njezini konkurenti bili su natjecatelji iz Nizozemske, Italije, Austrije, Švedske, Finske, Norveške, Rusije, Portugala i Belgije. Među mladima iz 10 zemalja u dobi od 19 - 24 godine starosti, od kojih neki već imaju i po 5 godina radnog iskustva na recepciji hotela vrlo poznatih hotelskih kompanija,  Paula je vrlo uspješno obavila sve zadatke i ostavila poseban dojam kod mnogih mentora. Predstavnici ASOO gosp. Nino Buić, službeni delegat i gđa. Vesna Anđelić, tehnički delegat, predložili su Pauli da se pridruži timu kao assistant expert na sljedećem EuroSkills natjecanju, koje će se za 2 godine održati u Budimpešti. Na otvaranju natjecanja Paula je nosila hrvatsku zastavu, a na zatvaranju natjecanja dodijeljena su joj WorldSkillsEurope Champion Certifikate, b, te EuropassMobility s istaknutim svim vještinama koje je Paula pokazala na natjecanju. Pripreme i samo natjecanje bilo je neponovljivo iskustvo za sve natjecatelje, a za njihove mentore putokaz kako dalje poučavati mlade.

Zahvalu upućujemo svima koji su pomogli da predstavnici Srednje škole Zabok odu na natjecanje EuroSkillsGőteborg 2016. – Termama Tuhelj, Hotelu Hilton Duble Tree, Gradu Zaboku, Krapinsko zagorskoj županiji, Područnoj Gospodarskoj i Obrtničkoj komori Krapina, Općini Tuhelj i Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Paula Petrinec – jedina predstavnica na natjecanju iz RH

Paula s mentoricama: Irenom Bilić i Brankom Kralj

Predstavnici ASOO gđa. Vesna Anđelić i gosp. Nino Buić, s ekipom iz Zaboka.

Svi natjecatelji i mentori u disciplini Hotel Receptioning

Pripremile:

Irena Bilić i Branka Kralj

Srednja škola Zabok / Ivana i Cvjete Huis 2, HR-49210 Zabok / www.ss-zabok.skole.hr / srednjao@inet.hr