Nacionalni park Sjeverni Velebit

Autor: Ivana Manojlović, 4. 11. 2016.

Članovi Planinarske grupe Srednje škole Zabok, 11 učenika, zajedno s četrdesetak članova Planinarskog društva Zagorske steze, 23. listopada 2016.g. posjetila je Nacionalni park Sjeveni Velebit.

Polaskom sa starog kolodvora u Zaboku oko 5:45 h, 11 učenika Srednje škole Zabok je zajedno s četrdesetak članova PD Zagorske steze krenula na putovanje autobusom do NP Sjeverni Velebit.

Nakon vožnje koja je trajala otprilike 4 h, oko 9:00 h smo stigli u Zavižan. Bili smo podijeljeni u 3 grupe te je svaka grupa imala svoju rutu za plabinarenje. Grupu od 25 planinara u kojoj su bili i učenici SŠ Zabok vodili su licencirani vodiči HPS-a Nikola Turk, Bojan Hržica i Domagoj Cimperšak, te profesori Mislav Crnković i Dubravka Hržica. Kao ciljevi uspona vodiči su za nas odabrali vrhove Veliki Zavižan, Balinovac i Zavižanska Kosa. Po dolasku na parkiralište ispod Planinarskog doma Zavižan, krenuli smo markiranom stazom na jedan od najviših vrhova Sjevernog Velebita, Veliki Zavižan. Prvi dio smo prohodali cestom a zatim je slijedio uspon kroz šumu i na kraju kroz visoku klekovinu na sam vrh. Tu smo  na visini od 1676 m uživali u pogledu na more i ostatak Velebita. Osim toga, noviji članovi planinarskog društva su “kršteni” (dobili sa štrikom po riti) za penjanje na visinu veću od 1500 m. Nakon spuštanja s Velikog Zavižana, krenuli smo na nadmorsku visinu od 1602 m, na vrh Balinovac, gdje se isto tako pružao prekrasan pogled na more i stijene. Na putu do Planinarskog doma Zavižan uspeli smo se još i na treći vrh Zavižanska Kosa ( 1620 m) gdje nam je na žalost magla omela vidik, ali to nije umanjilo naše veselje.  Nakon spuštanja po stijenju, nastavili smo hodati prema najvišem planinarkom domu u Hrvatskoj, Planinarskom domu Zavižan, koji se nalazi na visini od 1594 m. Tamo smo stigli oko 13:30 h te se odmorili uz topli obrok i pjesmu. Oko 15:00 h, napustili smo Zavižan i Sjeverni Velebit te usput posjetili utočište medvjeda u Kuterevom. Pogledali smo medvjede i doznali puno informacija o njima i utočištu, te krenuli prema Hrvatskom zagorju. Putem smo se odlično zabavili uz gitaru i pjesmu. Naš izlet završio je oko 20:15 h, kada smo stigli na mjesto polazišta - stari kolodvor u Zaboku.

“Danas uživamo u prirodi.” To je rečenica koju sam čula od gospođe koja je hodala pokraj vodiča. Definitivno je bila u pravu. To je bio dan kada smo uživali u vjetru, miru, svježem zraku i svim ljepotama koje priroda pruža. Bilo je i padova i strahova, no uz smijeh i zabavu sve je to zaboravljeno. Vjerujem da je ovaj dan ostao prekrasno iskustvo i sjećanje svih polaznika pa tako i svakog učenika Srednje škole Zabok koji je sudjelovao.

Učenici koji su sudjelovali: Petar Pavlić (2.Eb), Melita Hršak (3.Eb), Martin Hrastinski, Kristijan Juranić, Josip Petek, Emil Štulec (4.Ea), Mateja Belošević, Sandra Curi, Laura Plečko, Matej Bajs, Ivan Tršinski (4.Eb).

Srednja škola Zabok / Ivana i Cvjete Huis 2, HR-49210 Zabok / www.ss-zabok.skole.hr / srednjao@inet.hr